Vlastivědná a přírodovědná exkurse 4. ročníku do Archeoskanzenu a Živé vody v Modré

autor: | Říj 18, 2024 | Školní aktuality

Ve středu 16. října se žáci 4.A, 4.B a 4.C zúčastnili vlastivědné a přírodovědné exkurse do Archeoskanzenu a Živé vody v Modré u Starého města u Uherského Hradiště.

V Archeoskanzenu jsme si prohlédli areál se stavbami, který představoval kopii opevněného hradiště z Velké Moravy z 9. století, který byl postaven podle skutečných archeologických nálezů pocházejících přímo z místa skanzenu. Prohlédli jsme si v něm hradby se vstupními věžemi, obydlí (polozemnici, srub, kamenný palác knížat), dílny (pekárnu, kovárnu, hrnčířskou dílnu), hospodářské stavby (pro drůbež, sýpku) a vylezli na strážní věž s krásným výhledem po okolí. Součástí areálu byly i volně se pohybující domácí zvířata – kozy, prasata a husy.

Druhý cíl naší exkurse byl sousední areál Živá voda, který nás v podzemí pod jezírkem překvapil podvodním proskleným tunelem, ve kterém nad námi plavaly naše sladkovodní ryby (cejni, parmy, líni, mníci, kapři) a jeseteři, což jsou velké tažné ryby, které dříve migrovaly z Černého moře přes Dunaj do Moravy. V prohlídce jsme pokračovali kolem expozičního jezírka a zakončili jsme ji obejitím dlouhé dřevěné lávky nad výběhem praturů.